אורית בר – רפואה יפנית באילת

אודות הרפואה היפנית


הרפואה היפנית המודרנית בשיטתה של מאסטרית קיקו מטסומוטו התפתחה בראשית המאה העשרים, ונסמכת במלואה על הכתבים העתיקים של הרפואה הסינית.
הדיקור היפני עומד על שתי אבני יסוד: הפילוסופיה והידע העתיק של רפואת המזרח מחד, והידע והמחקר של הרפואה המערביים מאידך.
ראשיתו של הדיקור היפני בצורתו הנוכחית מקורו במאה ה-19, בחשיפה ההדדית של יפן להולנד, שהחלו לקיים ביניהן קשרי מסחר ותרבות. הרפואה המערבית חלחלה אז ליפן והותירה את רישומיה. מאז התפתחה השיטה על-ידי מאסטרים יפנים גדולים כ-Master Nagano, Master kawai, ו-Master Manaka. קיקו מטסומוטו היא תלמידתם וממשיכת דרכם.
הדיקור ביפן מקובל ונפוץ במערכת הבריאות הממשלתית.

דיקור יפני – אבחנה וטיפול

בדומה לדיקור הסיני, גם בדיקור היפני נעשה שימוש במחטים, אותן מחדיר המטפל אל הגוף בנקודות מיוחדות, שלהן השפעה על מערכות ואיברים בגוף.
ייחודו של הטיפול היפני, בין השאר, הינו באבחנה המסתמכת על בדיקה פיזיולוגית: מישוש עדין בנקודות בעלות רגישות מיוחדת, המכונות "נקודות רפלקס", המשקפות את מצב האיברים והגוף, והנמצאות על פני הגוף כולו ובעיקר בבטן. המטפל בודק את רגישותן של הנקודות לכאב, את הטמפרטורה, את צבע העור ועוד.
המטפל מאתר, בעזרת נקודות הרפלקס, את המקור לבעיה איתה הגיע המטופל ובוחר את נקודות הדיקור בגוף, הקשורות לנקודות הרפלקס. הטיפול באותן נקודות יגרום להיעלמות הרגישות בנקודות הרפלקס – ולתחילת תהליך הריפוי.

אבחנת בטן - Hara Diagnosis

הבטן היא מרכז הגוף, ומרכזת אינפורמציה עצבית מהגוף כולו. הטיפול היפני נשען בעיקרו על אבחנת הבטן: ברוב המקרים, כל מצב של חוסר איזון או מחלה, יתבטא דרך נקודות הרפלקס אשר הינן רגישות למגע על פי אבחנת המטפל.
האיברים החשובים בגוף ממוקמים בבטן – מערכת העיכול (לרבות קיבה, מעיים, כבד, כיס מרה,לבלב, טחול), שלפוחית השתן ומערכת המין. בעיה באחת ממערכות אלה תתבטא ברגישות או בכאב בנקודות הרפלקס הקשורות אליהן.
גם בעיה במערכת אחרת בגוף תתבטא באיזור הרפלקס שלה בבטן. המטפל בודק גם את מצב השלד והמפרקים כפי שמשתקפים בבטן ובנקודות מיוחדות על פני הגוף כולו.
האבחנה היפנית פשוטה, מדויקת וקלה – ובכך ייחודה וקסמה.

הטיפול

בדיקור היפני נעשה שימוש במחטים דקות במיוחד, שאינן מוחדרות לעומק ואינן מכאיבות כלל.
בדומה לרפואה הסינית, גם ברפואה היפנית נעשה שימוש נרחב במוקסה – שיטת חימום בעזרת צמח הלענה העובר עיבוד מיוחד – המגביר את הגירוי של נקודות הדיקור.
במזרח נפוץ טיפול עצמי בעזרת מוקסה – של המטופל לעצמו ולבני ביתו - טיפול המחליף מחט. בקליניקה שלנו מקבל המטופל הדרכה וליווי מקצועיים לטיפול עצמי, המייעל ומשפר את הטיפול שניתן במרפאה.